Make your own free website on Tripod.com

Rave Wrestling

Home
State Brackets
College
Records
Team Pages
Fan's Corner
State Rankings
Team Rankings

Rave's State Rankings

State Rankings

All State
96 Lbs.

1.Steven Keith (SWR - 11)
2.Luke Popolizio (Shenendehowa - 2)
3.Kyle Crisafulli (Phoenix - 3)
4.Jose Vasquez (Huntington - 11)
5.Justis Flamio (Mahopac - 1)
6.Bob Dierna (Wayne - 5)
7.Danny Arnel (Syosset 8)
7.Justin Melia (Spencerport 5)

103 Lbs.

1.Cody Ruggirello (Valley Central - 9)
2.Nick Arujau (Syosset - 8)
3.Brandon Escobar (Rocky Point - 11)
4.Tyler Marlow (Pal-Mac - 5)
5.Cody Dill (Unatego - 4)
6.Glenn Donatelli (Bayport - 11)
7.Alex Marianetti (Greece Athena - 5)
8.Joe Smaldone (Geneva - 5)

112 Lbs.

1.Paul Liguori (Wantagh - 8)
2.Kyle Dake (Lansing - 4)
3.Mike Gomez (Locust Valley - 8)
4.T.J. Popolizio (Shenendehowa - 2)
5.Stephen Russ (St. Anthonys - C)
6.Carlos Sota (Sheepshead Bay - P)
7.John Reyes (West Babylon - 11)
8.Zack Ellis (Brighton - 5)

119 Lbs.

1.Ian Paddock (Warsaw - 5)
2.Devon Brown (Marathon - 4)
3.Stephen Dutton (Hauppauge - 11)
4.Nick Wilcox (Greene - 4)
5.Brian Benton (Amsterdam - 2)
6.Jamie Franco (Monroe Woodbury - 9)
7.Eric Velez (Medina - 6)
8.Matt Metzler (Salamanca - 6)

1.Dan Mandara (Canandaigua - 5)
2.Tyler Mashkow (Islip - 11)
3.Alex Edstrom (Pal-Mac - 5)
4.Mark Lewandowski (Lancaster - 6)
5.Shane Strumwasser (Massapequa - 8)
6.Jared Lemke (Alden - 6)
7.Chad Condidorio (Leroy - 5)
8.Ed Galvin (Corinth - 2)

130 Lbs.

1.Matt Mariacher (Iroquois - 6)
2.Kevin Smith (Mexico - 3)
3.Leigh Tobias (Johnson City - 4)
4.Mike Nevinger (Letch worth - 5)
5.Rich Berkowitz (Nanuet - 1)
6.Rob Troy (Walt Whitman - 11)
7.Blaze Chatham (Newburgh - 9)
8.Ryan Fallot (Kellenberg - C)

135 Lbs.

1.Corey Jantzen (Shoreham-Wading River - 11)
2.Zach Clemente (LaSalle - 2)
3.Torsten Gillespie (Webster Schroeder - 5)
4.Mike DAmato (Valley Central - 9)
5.Kenny Betts (Fredonia - 6)
6.Mike Tellier (North Rose Wolcott - 5)
7.Rocky Cervini (Plainedge - 8)
8.Joe Widrick (Beaver River - 3)

140 Lbs.

1.Desi Green (Rush Henrietta - 5)
2.Donnie Vinson (Whitney Point - 4)
3.Paul Vaeth (Islip - 11)
4.Austin Meys (Shenendehowa - 2)
5.David Perrigo (Gouverneur - X)
6.Mick Letcher (East Syracuse Minoa - 3)
7.Mike Fennell (Commack -11)
8.Josh Mayville (Marion - V)

145 Lbs.

1.Mike Kampnich (General Brown - III)
2.PJ Gillespie (Long Beach - VIII)
3.Ron Majerus (Mexico - III)
4.Justin Lister (South Jefferson - III)
5.John-Martin Cannon (Brockport - V)
6.Kyle Ingraham (Canandaigua - V)
7.Matt Cinelli (Lockport - VI)
8.Matt Kaylor (Burnt Hills - II)

152 Lbs.

1.Lance Wade (Islip - XI)
2.Eduardo Delgado (Long Beach - VIII)
3.Brandon Gould (Windsor - IV)
4.Derek Brenon (Watertown IHC - III)
5.Sal Hanna (East Meadow -VIII)
6.Jim Kaden (Walt Whitman - XI)
7.Matt Bogardus (Fulton - III)
8.Nick Fratto (Geneva - V)

160 Lbs.

1.Michael Chaires (CBA - II)
2.Bryan Bourne (Spencerport - V)
3.Paul Paddock (Warsaw - V)
4.Ryan Leblanc (Morrisville-Eaton - III)
5.Matt DiMichiel (Whitesboro - III)
6.Angelo Malvestuto (Niagra Wheatfield - VI)
7.Mike Gresh (Ripley - VI)
8.Tyler Flath (General Brown - III)

171 Lbs.

1.Hunter Meys (Shenendehowa - II)
2.Jake Koshinski (Niagara Wheatfield - VI)
3.Nate Graham (Ravena - II)
4.Colin McDonald (Waverly - IV)
5.Nate Schiedel (Caledonia Mumford - V)
6.Justin Diesel (Minisink Valley - IX)
7.Jake Newcomb (Niskayuna - II)
8.Chris Gandolfi (Northport - XI)

189 Lbs.

1.Erik Schuth (Brockport - V)
2.Ryan Lamagra (Webster Thomas - V)
3.Kyle Gibas (Star point - VI)
4.DJ Hundson (South Glens Falls - II)
5.Josh Peters (Tioga - IV)
6.Patrick Daddino (Sewanhaka East - VIII)
7.Anthony Austin (Adirondack - III)
8.Key McPherson (Holley - V)

215 Lbs.

1.Maciej Jochym (Herricks - VIII)
2.Robert Eskander (Webster Thomas - V)
3.Noel Clarke (Arlington - I)
4.Billy Romasser (Warsaw - V)
5.Hank Penree (Frankfort-Schuyler - III)
6.Rob Dahn (Fredonia - VI)
7.Brett Adams (East Syracuse Minoa - III)
8.Jimmy Dollaway (Valley Central - IX)

275 Lbs.

1.Mathew Hodge (Webster Thomas - V)
2.Randy Colling (Pioneer - VI)
3.Christian Wintons (Islip - XI)
4.Dustin Frederick (Ausable Valley - VII)
5.Corey James (Kingston IX)
6.Garrett Moldoff (Columbia - II)
7.Brad Serini (Highland - IX)
8.Bryant Madigan (Bath Haverling - V)

Division 1
96 Lbs.

1.Steven Keith (Shoreham-Wading River - Sec. XI)
2.Luke Popolizio (Shenendehowa - Sec. II)
3.Jose Vasquez (Huntington - Sec. XI)
4.Justis Flamio (Mahopac - Sec. I)
5.Bob Dierna (Wayne - Sec. V)
6.Danny Arnel (Syosset - Sec. VIII)
7.Justin Melia (Spencerport - Sec. V)
8.Mike Vespa (Monroe Woodbury - Sec. IX)

103 Lbs.

1.Cody Ruggirello (Valley Central - IX)
2.Nick Arujau (Syosset - VIII)
3.Brandon Escobar (Rocky Point - XI)
4.Glenn Donatelli (Bayport - XI)
5.Alex Marianetti (Greece Athena - V)
6.Joe Smaldone (Geneva - V)
7.Jarrell Garcia (Brentwood - XI)
8.Mike Ahern (Yorktown - I)

112 Lbs.

1.Paul Liguori (Wantagh - VIII)
2.T.J. Popolizio (Shenendehowa - II)
3.Stephen Russ (St. Anthony's - C)
4.Carlos Sota (Sheepshead Bay - P)
5.John Reyes (West Babylon - XI)
6.Zack Ellis (Brighton - V)
7.Casey Lanave (Chenago Forks - IV)
8.Mark Arcara (Harrison - I)

119 Lbs.

1.Devon Brown (Marathon - IV)
2.Stephen Dutton (Hauppauge - XI)
3.Brian Benton (Amsterdam - II)
4.Jamie Franco (Monroe Woodbury - IX)
5.Steven Bonanno (Wantagh - VIII)
6.Anthony Maiorano (Cicero North Syracuse - III)
7.Jerimiah Biddle (Minisink Valley - IX)
8.Matt Cubillos (Guilderland - II)

125 Lbs.

1.Dan Mandara (Canandaigua - V)
2.Tyler Mashkow (Islip - XI)
3.Mark Lewandowski (Lancaster - VI)
4.Shane Strumwasser (Massapequa - VIII)
5.Dom Oddo (Mahopac - I)
6.Kyle Piaquadio (Newburgh - IX)
7.Marc Zurla (North Rockland - I)
8.William Shepard (Central Square - III)

130 Lbs.

1.Matt Mariacher (Iroquois - VI)
2.Kevin Smith (Mexico - III)
3.Leigh Tobias (Johnson City - IV)
4.Rob Troy (Walt Whitman - XI)
5.Blaze Chatham (Newburgh - IX)
6.Ryan Fallot (Kellenberg - C)
7.Mark Ranzanbach (Hilton - V)
8.Mark Burkhart (Scotia-Glennville - II)

135 Lbs.

1.Corey Jantzen (Shoreham-Wading River - XI)
2.Zach Clemente (LaSalle - II)
3.Torsten Gillespie (Webster Schroeder - V)
4.Mike DAmato (Valley Central - IX)
5.Rocky Cervini (Plainedge - VIII)
6.Mike Smith (Central Square - III)
7.Troy Cunningham (Ogdensburg Free Academy - X)
8.Zach Lange (Niagra Wheatfield - VI)

140 Lbs.

1.Desi Green (Rush Henrietta - V)
2.Donnie Vinson (Whitney Point - IV)
3.Paul Vaeth (Islip - XI)
4.Austin Meys (Shenendehowa - II)
5.Mick Letcher (East Syracuse Minoa - III)
6.Mike Fennell (Commack -XI)
7.Dillon Shue (Fulton - III)
8.Nic Stella (Sweet Home - VI)

145 Lbs.

1.PJ Gillespie (Long Beach - VIII)
2.Ron Majerus (Mexico - III)
3.John-Martin Cannon (Brockport - V)
4.Kyle Ingraham (Canandaigua - V)
5.Matt Cinelli (Lockport - VI)
6.Matt Kaylor (Burnt Hills - II)
7.Doug Witzenbocker (Chaminade - C)
8.Cory Lempka (Minisink Valley - IX)

152 Lbs.

1.Lance Wade (Islip - XI)
2.Eduardo Delgado (Long Beach - VIII)
3.Sal Hanna (East Meadow -VIII)
4.Jim Kaden (Walt Whitman - XI)
5.Matt Bogardus (Fulton - III)
6.Nick Fratto (Geneva - V)
7.Spencer Casey (Washingtonville - IX)
8.Joe Gottstine (Pioneer - VI)

160 Lbs.

1.Michael Chaires (CBA - II)
2.Bryan Bourne (Spencerport - V)
3.Matt DiMichiel (Whitesboro - III)
4.Angelo Malvestuto (Niagra Wheatfield - VI)
5.Alex Steciuk (Ballston Spa - II)
6.Francois Guerrier (Half Hollow Hills East - XI)
7.Henoc Maurice (Uniondale - VIII)
8.Derek Stanley (Saugerties - IX)

171 Lbs.

1.Hunter Meys (Shenendehowa - II)
2.Jake Koshinski (Niagara Wheatfield - VI)
3.Justin Diesel (Minisink Valley - IX)
4.Jake Newcomb (Niskayuna - II)
5.Chris Gandolfi (Northport - XI)
6.Alex Litto (Webster Thomas - V)
7.Ryan Macomber (Canandaigua - V)
8.Nick Cufuni (Clarkstown North - I)

189 Lbs.

1.Erik Schuth (Brockport - V)
2.Ryan Lamagra (Webster Thomas - V)
3.Kyle Gibas (Star point - VI)
4.DJ Hundson (South Glens Falls - II)
5.Josh Peters (Tioga - IV)
6.Patrick Daddino (Sewanhaka East - VIII)
7.Lamar Washington (East Islip - XI)
8.Steven Butler (Port Jervis - IX)

215 Lbs.

1.Maciej Jochym (Herricks - VIII)
2.Robert Eskander (Webster Thomas - V)
3.Noel Clarke (Arlington - I)
4.Brett Adams (East Syracuse Minoa - III)
5.Jimmy Dollaway (Valley Central - IX)
6.Justin Rogers (Tioga - IV)
7.Dan Conroy (Kellenberg - C)
8.Ken Altarac (LaSalle - II)

275 Lbs.

1.Mathew Hodge (Webster Thomas - V)
2.Randy Colling (Pioneer - VI)
3.Christian Wintons (Islip - XI)
4.Corey James (Kingston IX)
5.Garrett Moldoff (Columbia - II)
6.Corey Mentel (West Seneca East - VI)
7.Kyle Hussey (Guilderland - II)
8.Tyler Peter (Mexico - III)

Division 2
96 Lbs.

1.Kyle Crisafulli (Phoenix - III)
2.Grant Greene (Cold Springs Harbor - VIII)
3.Dakota Stackhouse (Warsaw - V)
4.Arik Robinson (Peru - VII)
5.Dan Gormley (BGA - IV)
6.Quinton Murphy (Holley - V)
7.Brian Traub (Petrides - P)
8.Tyler Sirota (Canastota - III)

103 Lbs.

1.Tyler Marlow (Pal-Mac - V)
2.Cody Dill (Unatego - IV)
3.Brett Sewalt (Waverly - IV)
4.Matt Peters (East Aurora - VI)
5.Pete Avellaneda (Beekmantown - VII)
6.Kirk Harrington (Hudson Falls - II)
7.Amy Whit beck (Duanesburg - II)
8.Penn Gottfried (Ardsley - I)

112 Lbs.

1.Kyle Dake (Lansing - IV)
2.Mike Gomez (Locust Valley - VIII)
3.Sean Walton (Pal-Mac - V)
4.Jeremy Cuomo (Schalmont - II)
5.Chris Conti (Fredonia - VI)
6.Rob Broda (Eden - VI)
7.James Filion (Northern Adirondack - VII)
8.Justin Widrick (Beaver River - III)

119 Lbs.

1.Ian Paddock (Warsaw - V)
2.Nick Wilcox (Greene - IV)
3.Eric Velez (Medina - VI)
4.Matt Metzler (Salamanca - VI)
5.Mark Crisafulli (Phoenix - III)
6.Ken Kampnich (Watertown IHC - III)
7.Jeff Allison (Pearl River - I)
8.Mark Creedon (Locust Valley - VIII)

125 Lbs.

1.Alex Edstrom (Pal-Mac - V)
2.Jared Lemke (Alden - VI)
3.Chad Condidorio (Leroy - V)
4.Ed Galvin (Corinth - II)
5.Mike Castellano (John Glenn - XI)
6.Brian Kampnich (Watertown IHC - III)
7.Garrett Morabito (Susquehanna Valley - IV)
8.Jeff Hathaway (Pembroke - V)

130 Lbs.

1.Mike Nevinger (Letchworth - V)
2.Rich Berkowitz (Nanuet - I)
3.Louis Troisi (Mattituck - XI)
4.Sam Damthongmivanh (Pembroke - V)
5.Justin Davy (BGA - IV)
6.Tony Defranco (South Jefferson - III)
7.Brandon Strandburg (Fredonia - VI)
8.Nick Kubinski (South Lewis - III)

135 Lbs.

1.Kenny Betts (Fredonia - VI)
2.Mike Tellier (North Rose Wolcott - V)
3.Joe Widrick (Beaver River - III)
4.Charles Beshaw (Saranac - VII)
5.Steven Meditz (Manhasset - VIII)
6.Weston Weaver (Letch worth - V)
7.Brian Stever (Mohawk - III)
8.Logan Walker (Waverly - IV)

140 Lbs.

1.David Perrigo (Gouverneur - X)
2.Josh Mayville (Marion - V)
3.Tony Doldo (Watertown IHC - III)
4.Jon Glennon (Lansing - IV)
5.Justin Wolcott (Waverly - IV)
6.Justin Widrig (Holley - V)
7.Rocky Barrilla (Carle Place - VIII)
8.Travis Yager (Unatego - IV)

145 Lbs.

1.Mike Kampnich (General Brown - III)
2.Justin Lister (South Jefferson - III)
3.Eric Ekstrom (Palmyra Macedon - V)
4.Tyler Beckwith (Greene - IV)
5.Matt Appleby (Bolivar Richburg - V)
6.Matt Cartusciello (Petrides - P)
7.Robert Merchant (Cobleskill/Richmondville - II)
8.John Coffy (Pearl River - I)

152 Lbs.

1.Brandon Gould (Windsor - IV)
2.Derek Brenon (Watertown IHC - III)
3.Nick Czapla (East Aurora - VI)
4.Aaron Barber (Hudson Falls - II)
5.Trevor Delahoy (Southwestern - VI)
6.Brendan Tyson (Center Moriches - XI)
7.Bryan Bonville (Peru - VII)
8.Alejandro Centeno (Wheatley - VIII)

160 Lbs.

1.Paul Paddock (Warsaw - V)
2.Ryan Leblanc (Morrisville-Eaton - III)
3.Mike Gresh (Ripley - VI)
4.Tyler Flath (General Brown - III)
5.Josh Mateo (Waterloo - V)
6.David Kohl Bach (Windsor - IV)
7.Max OMeara (Red Hook - IX)
8.Kris Stafford (BGA - IV)

171 Lbs.

1.Nate Graham (Ravena - II)
2.Colin McDonald (Waverly - IV)
3.Nate Schiedel (Caledonia Mumford - V)
4.Alex Farrara (Salem - II)
5.Adam Roberts (Beekmantown - VII)
6.Billy Roosa (Franklinville - VI)
7.Nic Mayville (Marion - V)
8.Dennis Bencosme (Sleepy Hollow - I)

189 Lbs.

1.Anthony Austin (Adirondack - III)
2.Key McPherson (Holley - V)
3.Tony Viselli (Bath Haverling - V)
4.Ben Krakow (Albany Academy - II)
5.Josh Trombley (Nothern Adirondack - VII)
6.Ben Mumbulo (BGA - IV)
7.Andrew Apperson (Maple Grove - VI)
8.Jamie Allen (Salem - II)

215 Lbs

1.Billy Romasser (Warsaw - V)
2.Hank Penree (Frankfort-Schuyler - III)
3.Rob Dahn (Fredonia - VI)
4.Joel Ford (Red Creek - V)
5.Chris Fitzgerald (Gouverneur - X)
6.Ryan Woodward - Hudson Falls - II)
7.Pete Baker (Peru - VII)
8.Logan Rock (Warrensburg - II)

275 Lbs.

1.Dustin Frederick (Ausable Valley - VII)
2.Brad Serini (Highland - IX)
3.Bryant Madigan (Bath Haverling - V)
4.Demetrius Mendes (Holley - V)
5.Donnie McBride (Ravena - II)
6.Loran Hively (Addison - V)
7.Sam Montesanti (Medina - VI)
8.Chris Pike (Sherburne Earlville - III)